Ako každá žena, i ja som vždy túžila vyzerať a cítiť sa dobre, zároveň byť dokonalou matkou, dcérou, manželkou, kolegyňou.  A tak by som mohla ešte dlho pokračovať. Áno, mala som podobne ako väčšina žien množstvo rolí v živote, z ktorých však vyplývalo i množstvo povinností a to si vyžadovalo veľkú dávku energie.  Ale naša energia samozrejme nie je nevyčerpateľná a jedno ide na úkor druhého.

Túžbou  po dokonalom tele som sa oberala o dôležité živiny, chudla som a následne priberala, znovu a znovu som samu seba presviedčala, že som neschopná a nemám dostatok pevnej vôle, aby som sa zmenila.
Po narodení dcérky sa mi podarilo schudnúť 20 kg, ale aj tak som bola stále unavená a vyčerpaná. Návratom do práce sa situácia ešte zhoršila. Zaradením dcérky do kolektívu pribudli opakované prechladnutia, angíny. Nedostatok výživnej stravy a oddychu si vyberal svoju daň na mojej imunite a zdraví. Z práce som sa vracala unavená, doma ma čakala starostlivosť o dve deti, bola som nervózna, lebo už som nemala na deti dostatok trpezlivosti, večer som doslova padala do postele a ráno ma opäť čakal rovnaký kolobeh. Mala som pocit, akoby som bola v začarovanom kruhu, z ktorého niet úniku, že život mi preteká pomedzi prsty a ja nestíham "skutočne žiť".

Až jedného dňa moje zúfalstvo a  nespokojnosť  vyvrcholili a ja som si povedala dosť. Takto to ďalej nejde. Musím niečo vo svojom živote zmeniť!

Začala som s odhodlaním vyhľadávať informácie o tom, ako si zlepšiť zdravie a tiež doplniť nevyhnutnú energiu, aby som si mohla začať život konečne aj užívať, nielen ho prežívať. No v množstve protichodných informácií som sa cítila stratená.  Tápala som, čo mám vlastne jesť, nevedela som sa zorientovať a tak som sa rozhodla skúšať, čo zaberie. Obmedzením mäsa som si spôsobila anémiu, skúsila som vynechať lepok, nepomohlo. Prišla na rad paleo diéta, keto diéta a výrazným obmedzením sacharidov v strave som sa dopracovala až k hormonálnej nerovnováhe. Tá mala za následok silné krvácanie, ktoré po 2 týždňoch zastavili až syntetické hormóny, ale vedľajším účinkom boli cysty na oboch vaječníkoch. Nasledovali rôzne vyšetrenia, bezmocnosť, strach z hroziaceho chirurgického zákroku.  Nakoniec sa mi podarilo operácii vyhnúť, lebo návratom k vyváženej strave a ukončením týrania svojho tela náročným cvičením sa moje hormonálne hladiny vrátili opäť rovnováhy a cysty boli po dvoch mesiacoch preč. To bol pre mňa prvý AHA moment, kedy som si uvedomila, aká je výživa neskutočne dôležitá pre moje zdravie a čo môžu spôsobiť neuvážené kroky v stravovaní.

Stále som si však neuvedomovala, aké sme my ženy v mnohých aspektoch odlišné od mužov a tie postupy, ktoré sú účinné u mužov, nemusia byť účinné aj u žien. Druhý AHA moment nastal po prečítaní knihy Cyklická žena. Pochopila som, aké sme my ženy jedinečné vďaka  našim hormónom, ktorých hladiny sa menia každý týždeň a ovplyvňujú všetko - ako sa cítime fyzicky a emocionálne, čo si myslíme, koľko máme energie, aký máme apetít. A aby sme sa cítili čo možno najlepšie, je dôležité tejto cyklickosti prispôsobiť aj náš životný štýl, od načasovania pohybových aktivít, cez stravu až po plánovanie pracovných povinností.

Začala som s vášňou študovať oblasť výživy z hľadiska ženského hormonálneho zdravia a poznatky aplikovať na sebe.  Odmenou bolo výrazné zmiernenie symptómov PMS, slabšia a bezbolestná menštruácia a nárast energie. Dnes viem, že keď telu v správny čas poskytnem tie správne živiny a doprajem mu dostatok odpočinku a pohybu, budem sa cítiť i vyzerať lepšie a spokojnejšie a zabezpečím si aj bezproblémový prechod takými hormonálnymi zmenami, ako je obdobie premenopauzy a menopauzy.

Možno sa cítite ako ja kedysi a myslíte si, že PMS a menštruačné bolesti sú nevyhnutnou súčasťou života. Možno bojujete s ochoreniami a komplikáciami, ktoré hormonálna nerovnováha spôsobuje, beznádejou, že váš stav nie je možné zlepšiť a ste odkázaná iba na pomoc od lekárov. Veľmi rada vám pomôžem radami, ako upraviť svoj životný štýl, aby ste sa opäť cítili zdravo, vitálne, pozitívne naladená, bez otravných symptómov, ktoré hormonálna nerovnováha so sebou prináša.

Som presvedčená, že každá žena má právo na informácie, ako si zabezpečiť tými správnymi rozhodnutiami zdravý a plnohodnotný život bez zbytočnej bolesti.

Základné zásady zdravej životosprávy som zhrnula do eBooku 5 krokov k zdravšiemu telu, ktorý si môžete stiahnuť zdarma. Kompletný stravovací progam, ktorý je návodom pre ženy, ako sa stravovať počas mesačného cyklu a podporiť tak hormonálne zdravie,  nájdete v knihe Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu.