Centrum pre výskum menštruačného cyklu a ovulácie (CeMCOR) publikovalo v roku 2019 metaanalýzu piatich štúdií, ktorých sa zúčastnilo takmer 900 dospievajúcich dievčat. Výsledky preukázali, že v priebehu dvoch rokov došlo k strate kostnej hmoty 0,02 g/cm 2 u tých dospievajúcich dievčat, ktoré užívali kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (KHA) v porovnaní s tými, ktoré ju neužívali.
Ako je to možné, že dochádza k stratám, keď je známe, že estrogén u žien má ochranný vplyv na kosti?
U dospelých žien je estrogén dôležitým hormónom v prevencii úbytku (resorpcie) kostnej hmoty. Prestavba kostí u dospelých žien sa však líši od procesov zmien kostí prebiehajúcich u dospievajúcich dievčat. Prestavba kostí zahŕňa dva prepojené procesy, ktoré by ideálne mali byť v rovnováhe. Prvou časťou je odstránenie starej kosti (kostná resorpcia) a druhým procesom je nahradenie starej kosti novou (tvorba kosti). Estrogén spomaľuje resorpciu kostí a progesterón podporuje tvorbu kostí (zdroj). Pretože tieto dva procesy prestavby kostí sú navzájom prepojené, tým, že estrogén spomaľuje resorpciu kostí, spomaľuje aj tvorbu kostí.
Dievčatá a mladé ženy dosahujú maximálnu hustotu bedrových kostí počas dospievania a maximálnu hustotu kostí chrbtice vo veku 20. až 30. rokov. Počas dospievania, kedy dochádza k maximálnej hustote kostí, kosti sú iba vo fáze tvorby. Ale estrogén, najmä vo vysokých dávkach, má brzdiaci vplyv na vývin kostí. Aj „nízka dávka KHA“ alebo typická 20 mikrogramová tabletka etinylestradiolu, poskytuje asi štyrikrát vyššie hladiny hormónov, ako vaječníky normálne produkujú. U dospievajúcich dievčat estrogénová terapia zastavuje rast, ku ktorému dochádza na koncoch rúk a nôh. Ide o príliš skoré (alebo predčasné) uzavretie kostných epifýz.
I keď nejde o veľkú zmenu, riziko osteoporózy v neskoršom veku ovplyvníme tým, aké zdravé kosti si vybudujeme počas obdobia života pred menopauzou. Po dosiahnutí maximálnej kostnej hmoty je jej množstvo počas nasledujúcich desiatich rokov stabilné a približne po dosiahnutí 35-tich rokov kostná hmota začne ubúdať. Od obdobia, kedy začnú nepravidelné cykly, je normálny úbytok kostnej hmoty asi 2 % ročne a pokračuje v tejto vysokej miere až do jedného roka po poslednej menštruácii. Od menopauzy počas prvých štyroch rokov strácame kostnú hmotu rýchlosťou asi 1 %. Strata kostnej hmoty sa potom normálne spomalí na približne pol percenta ročne.
Takže čím vyššia hustota kostí, tým lepšia prevencia osteoporózy. Osteoporóza je tzv. tichý zlodej kostí, ktorý nebolí, ale môže viesť k bolestivým zlomeninám krčka stehennej kosti a stavcov chrbtice. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
Prečo sa doteraz nevedelo o účinkoch KHA na kosti dospievajúcich dievčat?
Jedným z dôvodov je, že v minulosti KHA neužívali tínedžerky. Predpisovala sa iba vydatým ženám a tieto ženy mali zvyčajne viac ako 20 rokov. Ďalším dôvodom, prečo sa nevedelo o negatívnych účinkoch KHA na kosti u dospievajúcich dievčat bolo to, že pôvodné štúdie predpokladali, že KHA bude mať pozitívny vplyv na kosti, pretože už bolo známe, že estrogénová terapia zvyšuje hustotu kostí u dospelých žien. Do roku 1995 nikto neskúmal zmenu kostnej hmoty u mladších žien užívajúcich KHA a tých, ktoré ju neužívali. Lekári dnes bežne predpisujú KHA dospievajúcim dievčatám v prípade komplikácií s akné, menštruačnými kŕčmi a nepravidelnými cyklami. KHA však tieto problémy iba maskuje, ale nelieči. Všetky tieto problémy sa väčšinou zlepšujú počas neskoršej adolescencie a mladej dospelosti, ako postupne menštruačný cyklus dozrieva a je pravdepodobnejšie, že dochádza k ovulácii a vplyvu progesterónu.
Ako si v puberte poradiť aj bez hormonálnej antikoncepcie?
Ak potrebujete antikoncepciu, potom je rozumné použiť bariérovú metódu plus vaginálny spermicíd (krémy, gély, čípky). Tieto sú účinné aj proti nákaze pohlavnou chorobou, čo KHA nie je.
Na riešenie ďalších problémov, pre ktoré dospievajúce dievčatá užívajú hormonálnu antikoncepciu, existujú aj alternatívne, účinné a zdravšie spôsoby. Väčšinou sú tieto problémy dôsledkom hormonálnej nerovnováhy nazývanej estrogénová dominancia. Potrebná je zmena životosprávy, dostatok pohybu, optimálna hmotnosť. Návod, ako znížiť množstvo estrogénu v tele, nájdete v tomto článku Estrogénová dominancia – týka sa aj Vás?
Na zmiernenie silného krvácania je vhodné užívať tekutý chlorofyl, chelátové železo, vitamíny B6, B9 a B12 pred a počas menštruácie, bioflavonoidy (vitamín P 1000 mg 2x denne) s vitamínom C na posilnenie stien kapilár. Bioflavonoid citrín nájdete v blankách dužiny a v horkej bielej šupke pod kôrou citrusových plodov, rutín zase v pohánke, alebo čučoriedkach. Rybí olej z treščej pečene užívajte celý mesiac denne malú lyžičku.
Doplnky výživy, ktoré pomáhajú proti akné: