Myómy – postrach žien po štyridsiatke.

Predpokladá sa, že viac ako 25 % všetkých žien v reproduktívnom veku má myómy. Výrazný nárast výskytu začína v období perimenopauzy, medzi 40. a 50. rokom života ženy. Nakoľko veľká časť myómov je asymptomatická a zistí sa len pri náhodnom vyšetrení, nie je možné získať presný údaj o ich výskyte. Myómy sú nezhubné výrastky (nádory) vo svalovine maternice, ktoré sa môžu vyskytovať v stene maternice, na jej vnútornej strane alebo na jej vonkajšom povrchu.

V prípade, že žena nemá žiadne symptómy, môžu sa ponechať v takom stave, ako sú, keďže 99 % sa nemení na zhubné nádory. Výnimkou je prípad, ak sa žena snaží otehotnieť, lebo môžu byť príčinou potratu alebo predčasného pôrodu. Väčšie myómy môžu však spôsobovať bolesť v podbrušku, tlačiť na mechúr a nútiť tak na častejšie močenie, alebo tlačiť na konečník a spôsobovať zápchu. Často sa mylne uvádza, že myómy spôsobujú bolestivú menštruáciu a silné krvácanie. Myómy sú síce s týmito symptómami spojené, ale vo väčšine prípadov nie sú ich príčinou. Len menej ako 10 % myómov, ktoré sa nachádzajú bezprostredne pod endometriom, má na svedomí abnormálne krvácanie.

Ich vznik môže byť zapríčinený geneticky, ale rast má na svedomí predovšetkým nadmerné množstvo estrogénu v tele, ktoré je príčinou aj silnej a bolestivej menštruácie. Preto je vek po štyridsiatke kritický, lebo často dochádza u žien k estrogénovej dominancii, čiže prevahe estrogénu nad progesterónom, keďže produkcia progesterónu začína klesať skôr, približne po 35. roku. Takisto je rizikovým faktorom obezita, alebo nadváha, lebo tuk produkuje estrogén, preto je v tomto prípade vhodné zníženie hmotnosti na zdravú úroveň.

Riešením môže byť aspoň zastavenie rastu zmenou životosprávy a vydržať do menopauzy, kedy sa zvyknú myómy scvrkávať vďaka zníženej produkcii estrogénu. Návod, ako znížiť množstvo estrogénu v tele, nájdete v tomto článku:
Estrogénová dominancia, týka sa aj Vás?

Ku zmene životosprávy môžete pridať ešte nasledovné doplnky:
pestrec mariánsky na očistu pečene.
– v prípade silného krvácania tekutý chlorofyl, chelátové železo, vitamíny B9 (folát alebo metylfolát) a B12 ( v metylovanej podobe napr. Methyl B12 vitamín ) pred a počas menštruácie, bioflavonoidy (vitamín P 1000 mg 2x denne) s vitamínom C na posilnenie stien kapilár. Bioflavonoid citrín nájdete v blankách dužiny a v horkej bielej šupke pod kôrou citrusových plodov, rutín zase v pohanke, alebo čučoriedkach. Rybí olej z treščej pečene užívajte celý mesiac denne malú lyžičku. Doplnok výživy obsahujúci vitamíny a minerály pre správnu krvotvorbu je napr. Megahemo.
– prírodný produkt Indol3C, ktorý obsahuje zlúčeninu Indol-3-Carbinol. Táto zlúčenina sa v žalúdku mení na 3,3-Diindolylmethane (DIM), ktorý následne vyplavuje estrogén z nášho tela.
ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa) – rastlina, ktorá sa využíva na riešenie klimakterických problémov. Bol testovaný v porovnaní s liekom na endometriózu nazývanom tibolón v dvojito zaslepenej, randomizovanej kontrolovanej štúdii s 244 ženami v menopauze. Polovici žien sa podávalo 2,5 mg tibolónu denne a druhej polovici sa podávalo 40 mg extraktu z ploštičníka strapcovitého denne počas 3 mesiacov. U tých, ktorí sa liečili ploštičníkom,  došlo k zmenšeniu ich myómov až o 30 %, zatiaľ čo tibolón v skutočnosti zväčšil veľkosť myómov asi o 5 %. (1)
Ashwagandha – ajurvédska bylina (Withania somnifera) preukázala potenciál pri liečbe maternicových myómov. Dlhodobá liečba viedla k zníženiu krvácania a vymiznutiu myómov. (2)

Ideálne je vylúčiť aj konvenčné mlieko a mliečne výrobky, prípadne ich nahradiť organickým kozím a ovčím mliekom a obmedziť kofeín a alkohol.

Ak zmena životosprávy nepomôže, je tu možnosť farmakologickej liečby, embolizácie myómu (miniinvazívna liečba), alebo podstúpenia chirurgického zákroku, ako napr. myomektómia, keď sa odstráni iba výrastok. Ak vám lekár odporúča hysterektómiu, čiže odstránenie celej maternice, radšej sa obráťte na iného gynekológa, lebo hysterektómia môže mať množstvo negatívnych účinkov, ako inkontinencia, prolaps pošvy, stratu sexuálnej túžby. Inkontinencia sa môže prejaviť až po niekoľkých rokoch. Nenechajte sa presvedčiť, že ak už neplánujete mať deti, maternicu nepotrebujete. U žien, ktoré podstúpili odstránenie maternice s ponechaním vaječníkov bol častejší výskyt predčasnej menopauzy a atrofie vaječníkov. (3)

Poprípade vám budú odporúčať odstrániť aj vaječníky, lebo sú spolu s maternicou potencionálnym rizikom vzniku rakoviny. Nové výskumy hovoria, že aj po menopauze vaječníky tvoria malé množstvo hormónov a zabezpečia vám miernejší prechod obdobím menopauzy. (4) Pri odstránení vaječníkov je potrebné okamžite začať hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá sa však spája so zvýšeným rizikom rakoviny. Muži by sa takto dobrovoľne nenechali vykastrovať, však?

(1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3955607/
(2)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
(3)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3539646/
(4)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17519304/

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre