Poznáte postbiotiká?

Prebiotiká a probiotiká sú pomerne často diskutovanou témou v oblasti zdravia. Probiotiká sú „priateľské“ baktérie, ktoré žijú vo vašom čreve a podporujú vaše zdravie premenou vlákniny na zlúčeniny, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie. Prebiotiká sú skupinou živín, najmä vlákniny, ktoré vyživujú prospešné baktérie vo vašom čreve. Z mojich príspevkov už viete, že zdravý črevný mikrobióm je nevyhnutný pre zachovanie vášho hormonálneho zdravia a v prípade, že trpíte nejakými príznakmi hormonálnej nerovnováhy, je potrebné, aby ste ju mali v dobrom stave.

Viete však, čo sú to postbiotiká?

Postbiotiká sú bioaktívne zlúčeniny, ktoré vznikajú, keď sa zdravé baktérie vo vašom čreve, známe ako probiotické baktérie, živia rôznymi typmi prebiotickej potravy v hrubom čreve, ako je vláknina. Hoci sú tieto bioaktívne zlúčeniny považované za odpadové produkty probiotických baktérií, ponúkajú vášmu telu rôzne zdravotné benefity. Mnohé zo zdravotných výhod spojených s prebiotikami a probiotikami v skutočnosti pochádzajú z produkcie postbiotík.(Postbiotics-A Step Beyond Pre- and Probiotics – PubMed (nih.gov).

Existujú rôzne typy postbiotík, napr. mastné kyseliny s krátkym reťazcom (butyrát), enzýmy, vitamíny (B a K) a aminokyseliny. Predovšetkým butyrát je predmetom záujmu vedcov. Najnovšie štúdie poukazujú na jeho prospešnosť.  Spája sa s rôznymi zdravotnými výhodami, ako je podpora imunity, prevencia alebo liečba hnačky, zníženie symptómov ochorení dráždivého čreva, potlačenie zápalu v čreve, pomoc pri chudnutí a ďalšie.( Butyrate: A Double-Edged Sword for Health? – PubMed (nih.gov) ) Tiež môže mať protirakovinové účinky. Výskumy sa týkajú rakoviny hrubého čreva, jazyka, rakoviny prostaty, pečene, rakoviny prsníka a rakoviny pľúc.(Understanding the Mechanisms of Diet and Outcomes in Colon, Prostate, and Breast Cancer; Malignant Gliomas; and Cancer Patients on Immunotherapy (nih.gov))

Postbiotiká je možné kúpiť ako doplnok výživy, napr. butyrát sodný. Vo všeobecnosti sa postbiotiká považujú za bezpečné a dobre tolerované u zdravých ľudí. Niektoré skupiny ľudí by sa však mali vyhýbať zvyšovaniu hladiny postbiotík konzumáciou potravín bohatých na probiotiká. Tieto skupiny majú tendenciu mať slabší alebo oslabený imunitný systém, a preto môžu byť vystavené zvýšenému riziku nežiaducich reakcií :

  • ľudia, ktorí nedávno podstúpili operáciu, ktorí majú štrukturálne srdcové poruchy,
  • ľudia s poruchami tráviaceho traktu (napr. akútna ulcerózna kolitída),
  • tehotné osoby a deti.

Ak máte nejaké zdravotné ťažkosti alebo užívate nejaké lieky, je dôležité, aby ste sa pred užitím postbiotického doplnku porozprávali s lekárom.

Počet postbiotík môžete zvýšiť v tele aj inak. Konzumáciou väčšieho množstva prebiotických potravín a probiotík, keďže postbiotiká sú ich konečnými produktmi. Fermentované potraviny ako jogurty, kefír, kyslú kapustu, nepasterizovanú bryndzu, ktoré obsahujú prospešné baktérie, treba konzumovať v surovom stave. Ideálne, keď s každým jedlom skonzumujete takúto potravinu.

Významné prebiotikum je inulín, ktorý je obsiahnutý v koreni čakanky. Nájsť ho môžete tiež v cibuli, cesnaku, póre, celých zrnách (pšenica, raž) a špargli.  Fruktooligosacharidy obsahuje ovocie ako banány, tiež cibuľa, cesnak a špargľa. Ďalšie prebiotikum je pektín, ktorý nájdeme v jablkách, mrkve, pomarančoch. Rezistentný škrob je napr. v celých zrnách, strukovinách,  zelených banánoch alebo vychladenej a opätovne prihrievanej ryži a zemiakoch. Medzi ďalšie potraviny bohaté na vlákninu patria semená a orechy. Odporúčaný denný príjem vlákniny je 30-35 g.

Butyrát (kyselina maslová) nájdete v masle, syre a mlieku od kráv pasúcich sa vonku na tráve. Jeho obsah je však nízky oproti množstvu, ktoré sa tvorí vo vašom tele konzumáciou vlákniny.

 

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre