Prebiotiká a probiotiká sú pomerne často diskutovanou témou v oblasti zdravia. Probiotiká sú „priateľské“ baktérie, ktoré žijú vo vašom čreve a podporujú vaše zdravie premenou vlákniny na zlúčeniny, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie. Prebiotiká sú skupinou živín, najmä vlákniny, ktoré vyživujú prospešné baktérie vo vašom čreve. Z mojich príspevkov už viete, že zdravý črevný mikrobióm je nevyhnutný pre zachovanie vášho hormonálneho zdravia a v prípade, že trpíte nejakými príznakmi hormonálnej nerovnováhy, je potrebné, aby ste ju mali v dobrom stave.
Viete však, čo sú to postbiotiká?
Postbiotiká sú bioaktívne zlúčeniny, ktoré vznikajú, keď sa zdravé baktérie vo vašom čreve, známe ako probiotické baktérie, živia rôznymi typmi prebiotickej potravy v hrubom čreve, ako je vláknina. Hoci sú tieto bioaktívne zlúčeniny považované za odpadové produkty probiotických baktérií, ponúkajú vášmu telu rôzne zdravotné benefity. Mnohé zo zdravotných výhod spojených s prebiotikami a probiotikami v skutočnosti pochádzajú z produkcie postbiotík.(Postbiotics-A Step Beyond Pre- and Probiotics – PubMed (nih.gov).
Existujú rôzne typy postbiotík, napr. mastné kyseliny s krátkym reťazcom (butyrát), enzýmy, vitamíny (B a K) a aminokyseliny. Predovšetkým butyrát je predmetom záujmu vedcov. Najnovšie štúdie poukazujú na jeho prospešnosť. Spája sa s rôznymi zdravotnými výhodami, ako je podpora imunity, prevencia alebo liečba hnačky, zníženie symptómov ochorení dráždivého čreva, potlačenie zápalu v čreve, pomoc pri chudnutí a ďalšie.( Butyrate: A Double-Edged Sword for Health? – PubMed (nih.gov) ) Tiež môže mať protirakovinové účinky. Výskumy sa týkajú rakoviny hrubého čreva, jazyka, rakoviny prostaty, pečene, rakoviny prsníka a rakoviny pľúc.(Understanding the Mechanisms of Diet and Outcomes in Colon, Prostate, and Breast Cancer; Malignant Gliomas; and Cancer Patients on Immunotherapy (nih.gov))
Postbiotiká je možné kúpiť ako doplnok výživy, napr. butyrát sodný. Vo všeobecnosti sa postbiotiká považujú za bezpečné a dobre tolerované u zdravých ľudí. Niektoré skupiny ľudí by sa však mali vyhýbať zvyšovaniu hladiny postbiotík konzumáciou potravín bohatých na probiotiká. Tieto skupiny majú tendenciu mať slabší alebo oslabený imunitný systém, a preto môžu byť vystavené zvýšenému riziku nežiaducich reakcií :
Ak máte nejaké zdravotné ťažkosti alebo užívate nejaké lieky, je dôležité, aby ste sa pred užitím postbiotického doplnku porozprávali s lekárom.
Počet postbiotík môžete zvýšiť v tele aj inak. Konzumáciou väčšieho množstva prebiotických potravín a probiotík, keďže postbiotiká sú ich konečnými produktmi. Fermentované potraviny ako jogurty, kefír, kyslú kapustu, nepasterizovanú bryndzu, ktoré obsahujú prospešné baktérie, treba konzumovať v surovom stave. Ideálne, keď s každým jedlom skonzumujete takúto potravinu.
Významné prebiotikum je inulín, ktorý je obsiahnutý v koreni čakanky. Nájsť ho môžete tiež v cibuli, cesnaku, póre, celých zrnách (pšenica, raž) a špargli. Fruktooligosacharidy obsahuje ovocie ako banány, tiež cibuľa, cesnak a špargľa. Ďalšie prebiotikum je pektín, ktorý nájdeme v jablkách, mrkve, pomarančoch. Rezistentný škrob je napr. v celých zrnách, strukovinách, zelených banánoch alebo vychladenej a opätovne prihrievanej ryži a zemiakoch. Medzi ďalšie potraviny bohaté na vlákninu patria semená a orechy. Odporúčaný denný príjem vlákniny je 30-35 g.
Butyrát (kyselina maslová) nájdete v masle, syre a mlieku od kráv pasúcich sa vonku na tráve. Jeho obsah je však nízky oproti množstvu, ktoré sa tvorí vo vašom tele konzumáciou vlákniny.