Ako predísť prechladnutiu a chrípke?

Zimné obdobie charakteristické nízkymi teplotami a nedostatkom slniečka spôsobuje, že sme oveľa náchylnejšie na rôzne vírusové ochorenia, posmrkávame a pokašliavame spolu s našimi deťmi. Ako sa však chrániť pred týmito ochoreniami? Základom obrany pred akýmkoľvek vírusom je náš imunitný systém, takže jeho posilnenie by malo byť na prvom mieste, ak sa chceme  vyhnúť chorobám ako chrípka a prechladnutie.

Najvýznamnejším faktorom, ktorý môže ovplyvniť riziko ochorenia, môže byť podľa vedcov spánok. Výskumy dokazujú, že spánok kratší ako 6 hodín štvornásobne zvyšuje riziko prechladnutia. Ak sme unavené,  je pre nás ťažšie  plniť si každodenné úlohy a rovnako je aj  pre naše telo oveľa ťažšie bojovať proti prechladnutiu alebo vírusu chrípky. Rady, ako si zlepšiť kvalitu spánku, nájdete v mojej knihe 5 krokov k zdravšiemu telu.

Okrem zabezpečenia dostatočného a kvalitného spánku, nasledujúce pokyny Vám pomôžu udržať imunitný systém v optimálnom stave, takže bude oveľa menej pravdepodobné, že sa nakazíte vírusom, keď ľudia okolo vás začnú kašľať a kýchať.

  1. Optimalizácia  hladiny vitamínu D v krvi –  je jednou z najlepších stratégií na prevenciu infekcií všetkých druhov a nedostatok vitamínu D môže byť skutočným vinníkom sezónneho výskytu chrípky práve v mesiacoch, keď sme menej vystavené slnečnému žiareniu. V tomto období je vhodné dopĺňať ho užívaním oleja z treščej pečene. Optimálne hladiny vitamínu D sa pohybujú v rozmedzí od 50 do 70 ng / ml.
  2. Vyhnite sa spracovaným potravinám a sladkým nápojom –  cukor poškodzuje funkciu imunitného systému takmer okamžite.  Zvýšená konzumácia jednoduchých cukrov znižuje schopnosť bielych krviniek pohlcovať baktérie a vírusy až po dobu päť hodín od konzumácie sladkého nápoja alebo potraviny. Cukor je ukrytý v množstve polotovarov, v ktorých by ste to nečakali, ako sú napr. párky, klobásky, slané pečivo atď..
  3. Optimalizujte svoju črevnú mikroflóru– asi 80 percent Vášho imunitného systému je vo Vašom čreve, takže optimalizácia Vašej črevnej mikroflóry je naozaj dôležitá. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je vyhnúť sa cukru, spracovanému jedlu a nahradiť ich zdravými tukmi a pravidelnou konzumáciou fermentovaných potravín ako kyslá kapusta, surová bryndza, kefír a syry zo surového mlieka. To môže radikálne zlepšiť funkciu imunitného systému.
  4. Cvičte pravidelne – keď cvičíte, zvyšujete cirkuláciu a krvný obeh vo Vašom tele. Zložky imunitného systému sú tým lepšie rozložené, čo znamená, že Váš imunitný systém má väčšiu šancu nájsť chorobu skôr, ako sa rozšíri. Veľmi účinné sú cvičenia s vysokou intenzitou.
  5. Prijímajte dostatok kvalitných živočíšnych omega-3 tukov – zvýšte príjem zdravých esenciálnych tukov, ako sú omega-3 MK, ktoré sa nachádzajú v rybom alebo krill oleji. Je tiež dôležité vyhnúť sa poškodeniam spôsobeným nadmernou konzumáciou omega-6 tukov nachádzajúcich sa v spracovaných potravinách, pretože  nesprávny pomer omega-3 k omega-6 tukom môže vážne poškodiť Vašu imunitnú odpoveď. Zdravý pomer medzi omega3-omega6 by mal byť v rozmedzí 1:1 – 1:5.
  6. Nezabúdajte na základné hygienické opatrenia, ako je umývanie rúk –umývanie rúk znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu do nosa a úst. Nepoužívajte antibakteriálne mydlo – antibakteriálne mydlá sú úplne zbytočné a spôsobujú oveľa väčšiu škodu podporovaním antibakteriálnej rezistencie. Všetko, čo potrebujete, je jemné mydlo a teplá voda. Okrem pravidelného umývania rúk si zakrývajte ústa a nos, keď kašlete alebo kýchate. Ak je to možné, vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s chorými a ak ste chorí, vyhnite sa úzkemu kontaktu s tými, ktorí sú zdraví.
  7. Odbúravajte stres – každý deň čelíme nejakému stresu, ale ak je stres dlhodobý, potom je Vaše telo menej schopné bojovať s chorobou. Skúste prechádzky, meditáciu, jogu alebo inú pohybovú aktivitu.
  8. Užívajte prírodné prostriedky na posilnenie imunity- napríklad oregánový olej, cesnak, zázvor alebo med (stačí jedna lyžička 2 x denne), ktorý môžete zmiešať s peľom alebo materskou kašičkou.

 

Zdroj: www.mercola.com

 

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre