V dnešnej dobe, ktorá je typická prebytočnou ponukou veľakrát nekvalitných potravín plných skrytých cukrov, je pomerne ťažké udržať si stabilnú hladinu cukru v krvi. Tá je však nevyhnutným predpokladom nášho hormonálneho zdravia. V mladom veku tieto prehrešky naše telá ako tak zvládajú a poradia si s nadbytočným príjmom.
No s pribúdajúcim vekom majú hladiny cukru v našej krvi tendenciu sa zvyšovať, lebo inzulín, ktorý sa stará o transport cukru z krvi do našich buniek, sa stáva menej efektívny. Postupne ako starneme, bunky sa stávajú menej citlivé na inzulín a dochádza k inzulínovej rezistencii. Keď telo príliš často provokujeme veľkou konzumáciou sladkostí ale aj vysoko-sacharidových jedál, čo sú naše bežné prílohy (chlieb, ryža, zemiaky, cestoviny) a nespotrebujeme ich zvýšenou aktivitou, vedie to nielen k priberaniu, ale aj k zvýšenému riziku chronických ochorení.
Inzulínová rezistencia zvyšuje riziko prediabetu a môže smerovať až k cukrovke a ďalším komplikáciám, ako je napríklad nealkoholické stukovatenie pečene (steatóze). Ide o zvýšený obsah tuku v pečeni. Poznáte to možno z gastronómie, keď sa prekrmujú husy alebo kačice potravou bohatou na sacharidy, čím sa dosiahne výrazné stukovatenie ich pečene. K stukovateniu dochádza aj nadmernou konzumáciou fruktózy, napr v podobe džúsov, štiav bez vlákniny, ktorú obsahuje celé ovocie. Môžu ňou trpieť aj navonok štíhli ľudia. Zdravá pečeň je nevyhnutná pre našu hormonálnu rovnováhu, lebo zbavuje telo toxínov a hormónov, ktoré už naše telo nepotrebuje a odvádza ich do hrubého čreva.
Môže negatívne vplývať na ovuláciu. A keď nedochádza ku ovulácii, telo nedokáže tvoriť dostatok progesterónu, čo vedie k estrogénovej dominancii. Jej prejavy sú napr. premenštruačné symptómy (náladovosť, bolesti hlavy, únava, chuť na sladké, nafukovanie, zadržiavanie vody, akné), cysty na vaječníkoch a prsiach, myómy na maternici, priberanie, neplodnosť, silná a bolestivá menštruácia. Zároveň vaječníky produkujú viac testosterónu a vzniká leptínová rezistencia. Leptín je tzv. hormón sýtosti, dáva mozgu signál, že sme sýte. No v prípade leptínovej rezistencie náš mozog nereaguje na jeho impulzy a my cítime stále hlad. ☹
Ďalším následkom je urýchlenie starnutia. Cukor zostávajúci v krvi sa viaže na kolagénová vlákna a tie začnú tvrdnúť. To spôsobuje ovísanie pokožky, vrásky, kruhy pod očami, taktiež zápalové reakcie v tele a poškodzovanie orgánov. V tradičnej čínskej medicíne sa hovorí o tzv. cukrovej tvári, ktorá sa prejavuje vráskami v hornej časti čela, prevísajúcou kožou pod očami, vyrážkami po celej tvári, sivastým odtieňom pokožky a vycivenosťou. Cukor znižuje mirkocirkuláciu v koži (horšie prekrvenie a zásobenie živinami) a vplýva na distribúciu tuku do kože.
Stabilná hladina cukru v krvi má významný vplyv aj na vašu náladu, schopnosť koncentrácie a v neposlednom rade energiu. Prudké výkyvy spôsobujú aj prudké vzostupy a prepady vašej energie. Taktiež je zvýšené riziko depresií a úzkosti, na ktoré sú žiaľ ženy náchylnejšie a trpia nimi častejšie ako muži.
Čo spôsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi?
A ako stabilizovať hladinu cukru v krvi?
Dôležitým faktorom je aj náš menštruačný cyklus a kolísajúce hladiny hormónov. Počas premenštruačnej fázy sa zhoršuje naša citlivosť na inzulín, teda schopnosť buniek využívať glukózu z krvi a tým znižovať jej hladinu v krvnom obehu. Takže máme tendenciu mať v krvi vyššie množstvá cukru. V premenštruačnej fáze sa k tomu pridá zvýšená chuť na sladké a symptómy PMS nenechajú na seba dlho čakať. Preto je dôležité zohľadniť pri našej strave aj to, že potreby nášho tela sa menia v rôznych fázach cyklu.
Výborným prostriedkom je metóda cyklického stravovania. V Kuchárskej knihe pre všetky fázy vášho cyklu nájdete presný návod a recepty, ako sa stravovať, aby ste dosiahli hormonálnu rovnováhu a vyrovnanú hladinu cukru v krvi v priebehu celého mesiaca. Alebo môžete vyskúšať online program Obnov svoju energiu, v ktorom sa naučíte, ako sa správne stravovať a zachovať si energiu a hormonálnu rovnováhu, aj keď už máte viac ako 35 rokov a nachádzate sa vo fáze premenopauzy.