Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením žien a na Slovensku sa podľa štatistiky NCZI v roku 2021 objavilo 3355 nových prípadov. Najvyššie zastúpenie je vo vekovej skupine 65 – 69 rokov, pričom však narastá počet pacientiek od 35. roku života. V roku 1997 bolo diagnostikovaných 1688 žien, takže došlo odvtedy k dvojnásobnému nárastu. Tieto čísla sú alarmujúce. Preto je dôležité, aby sme hľadali spôsoby, ako možno redukovať riziko ochorenia na tento najrozšírenejší druh rakoviny medzi ženami. Možno to bude prekvapivé, ale aj podľa mnohých zanedbateľná vec, ako je častejší pobyt na slnku, môže toto riziko znížiť.
Podľa tejto metaanalýzy pobyt na slnku viac ako hodinu denne počas mesiacov, kedy v danej zemepisnej šírke svieti UV, môže znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Toto obdobie u nás začína už čoskoro – 19.februára.
Všeobecný názor je, že slnko a UV žiarenie je škodlivé a treba sa mu vyhýbať. Paradoxom je, že napriek vyššiemu používaniu opaľovacích krémov, slnečných okuliarov a vyhýbaniu sa pobytu na slnku došlo k viac ako 2-násobnému nárastu výskytu malígneho melanómu kože u žien na Slovensku. V roku 1997 bolo toto ochorenie diagnostikované u 196 žien, no v roku 2021 už u 444 žien. Problémom je, že žijeme prevažne v interiéri, pokožka nie je zvyknutá na slnečné žiarenie a keď v lete odhalíme svoje telo silnému UVB žiareniu, dochádza k “spáleniu” a teda poškodeniam kože.
Jedným z vysvetlení, prečo pobyt na slnku znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka je fakt, že sa nám pôsobením UV žiarenia na našu pokožku tvorí v tele vitamín D3. Vitamín D3 ovplyvňuje prakticky každú bunku v tele a reguluje normálny rast buniek v prsníku. Pôsobí tiež antikarcinogénne. Nedostatok vitamínu D3 je bežný u pacientov s rakovinou prsníka a niektoré dôkazy naznačujú, že stav s nízkym obsahom vitamínu D3 zvyšuje riziko vývoja alebo progresie ochorenia. Vitamín D3 je prostredníctvom svojich receptorov schopný regulovať rast a spúšťať apoptózu (smrť) malígnych buniek a blokovať angiogenézu v nádore (krvné zásobenie nádorových buniek).
Ďalšou oblasťou prevencie rakoviny prostredníctvom vitamínu D3 je potlačenie zápalu. Zápaly vedú k poškodeniam a mutáciám v zdravých bunkách a zvyšujú tak riziko rakoviny. Vitamín D3 aktivuje zároveň aj imunitný systém, ktorý môže zničiť už poškodené bunky. Tieto prínosy má však prevažne vitamín D3, ktorý sa tvorí v našom tele. V doplnku výživy nemá všetky benefity.
Ako sa teda bezpečne vystavovať slnečnému žiareniu? Dôležité je zo začiatku vystavovať sa bez použitia ochranných krémov iba infračervenému svetlu (IČ) ktoré telo pripraví na silnejšie UV svetlo. Je to prvé ranné svetlo po východe slnka. Pokožka sa adaptuje a začne vytvárať ochranné vrstvy. IČ svetlo stimuluje aj tvorbu a opravu kolagénu a pomáha s tvorbou melanínu a kyseliny urokánovej. Obe látky slúžia ako prírodná ochrana pokožky pred UV žiarením, ktoré príde až neskôr, približne 2 hodiny po východe slnka.
Teraz vo februári vychádza slnko okolo siedmej, takže do deviatej svieti iba IČ. To je žiaľ čas, kedy väčšina z nás trávi čas v práci. Treba preto využiť čas po východe slnka ešte pred príchodom do práce a stráviť vonku aspoň 30 minút. IČ svetlo preniká aj cez oblaky, preto budete benefitovať z pobytu vonku, aj keď je zamračené.
Po určitej dobe (cca 2 – 4 týždne) môžete odhalenú pokožku vystaviť UVA žiareniu, samozrejme bez ochranných krémov. Zároveň sa vám pri preniknutí tohto svetla do očí resetuje aj cirkadiánny rytmus a telo sa nastaví na to, že je ráno a začal deň. V marci začína žiariť UVA už medzi siedmou a ôsmou.
Nakoniec prichádza na rad UVB svetlo, ktoré v našom tele tvorí vitamín D3. Čím máte bledšiu pokožku, tým kratší čas môžete tráviť na UVB svetle bez ochranných krémov a naopak, čím je pokožka tmavšia, tým dlhšie môže byť vystavená priamemu slnku a potrebuje aj dlhší čas na syntézu potrebného množstva vitamínu D3. Ľudia s veľmi bledou pokožkou, červenými vlasmi a pehami sú veľmi citliví na UV, preto by sa mali zdržovať na priamom slnku len minimálne a využívať čas ráno a večer, kedy je iba infračervené svetlo.
Výborná pomôcka na zistenie, kedy u nás svieti UVA a UVB, je aplikácia dMinder. Aplikácia tiež dokáže približne vypočítať podľa zadaných údajov, koľko vitamínu D3 ste schopné vytvoriť za minútu.