Menštruačná fáza je obdobím pokoja, naša energia je na minimálnej úrovni a telo si vyžaduje oddych. Je nám zima a preto potrebujeme hlavne teplé a výživné jedlo, ktoré nás zohreje a dodá nám potrebné živiny (polievky, dusené jedlá na šťave). Telo je oslabené a náchylnejšie na rôzne infekčné ochorenia a musíme mu dopriať potraviny, ktoré posilňujú obranyschopnosť.
Morské riasy (nori, wakame, agar, kombu, dulse) pomáhajú doplniť zásoby železa a zinku, o ktoré krvácaním prichádzame. Obsahujú v priemere o 10-20% viac minerálnych látok ako zelenina suchozemská. Majú neuveriteľné regeneračné schopnosti. Chlorofyl v nich obsiahnutý je podobný hemoglobínu, čiže je vynikajúci na krvotvorbu a hojenie rán.
Červená repa – obsahuje železo, vápnik, fosfor, horčík, sodík, meď, vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovú, slúži preventívne proti anémii.
Pohánka – vďaka svojmu obsahu je zaraďovaná medzi superpotraviny. Obsahuje rutín (vitamín P), ktorý pôsobí ako ochrana ciev pred voľnými radikálmi a vznikom rakoviny, minerály – vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B – B1, B2, vitamíny E, C, aminokyseliny. Má vysokú schopnosť absorbovať tekutinu, čo je vhodné pri vstrebávaní živín z potravy.
Huby – obsahujú bielkoviny, sú bohaté na minerály ako fosfor, draslík, vápnik, selén, meď, železo a B vitamíny. Nezanedbateľný je tiež obsah hubovej vlákniny, ktorá pomáha odstraňovať z tela mnohé jedovaté látky. Posilňujú imunitný systém a zvyšujú odolnosť organizmu.
Bobuľovité ovocie ako sú černice, čučoriedky, červené hrozno a brusnice miernia menštruačné bolesti a silné krvácanie, zvyšujú odolnosť organizmu proti infekciám, udržiavajú zdravý cievny systém, čistia krv. Komplex bioflavonoidov, B vitamínov a minerálov podporuje metabolizáciu železa a tvorbu červených krviniek a hemoglobínu.
Morské plody a ryby – obsahujú veľa bielkovín a omega 3 mastných kyselín. Omega 3 mastné kyseliny zlepšujú náladu, pôsobia protizápalovo a pomáhajú proti menštruačným kŕčom. Na raňajky si môžete dať napr. sardinkovú nátierku. Konzerva sardiniek obsahuje 1,5 g omega-3 mastných kyselín a až 300% ODD vitamínu B12! Vitamín B12 sa podieľa na tvorbe červených krviniek a podporuje vstrebávanie železa.
Potrebujeme
3 ks červenej repy (stredná veľkosť)
1 cibuľu
2 strúčiky cesnaku
2 mrkvy
1 petržlen
olivový olej (Ghee maslo)
morskú alebo himalájsku soľ
vývar alebo bio bujón
muškátový orech
sušené riasy
ovčí, kozí jogurt, alebo kokosová smotana
Postup
Červenú repu si vopred uvaríme v šupke, aby sme zachovali živiny. Nakrájanú cibuľu speníme na tuku. Pridáme k nej najemno nakrájaný cesnak, na kocky nakrájanú mrkvu a petržlen a chvíľku restujeme. Zalejeme vývarom a varíme, kým nie je zelenina mäkká. Podľa chuti dochutíme soľou a nastrúhaným muškátovým orieškom. Keď je zelenina mäkká, pridáme očistenú, na kocky nakrájanú uvarenú červenú repu a všetko rozmixujeme tyčovým mixérom do krémova. Podávame s lyžicou jogurtu alebo smotany a bohato posypané sušenými riasami.
Potrebujeme
300 g pohánky (vopred namočenej)
250 g čerstvých húb (napr. šampiňónov)
0,2 liter zeleninového vývaru
1 cibuľa
3 strúčiky cesnaku
3 polievkové lyžice olivového oleja
1 polievková lyžica masla
soľ, čierne korenie
ovčí syr (pecorino)
čerstvý tymian
Postup
V hlbokej panvici opečieme na olivovom oleji najemno pokrájanú cibuľu. Pridáme prelisovaný cesnak, nakrájané huby a po chvíli pridáme namočenú pohánku. Všetko krátko osmažíme a postupne prilievame vývar. Keď je pohánka mäkká (približne po 10 minútach), stiahneme ju z ohňa a primiešame lyžicu masla. Všetko osolíme a okoreníme. Pred podávaním rizoto posypeme strúhaným syrom a čerstvým tymianom.
Miska plná čučoriedok 🙂