Ako si dávať predsavzatia, ktoré aj splníme?

Opäť sa stretáva starý rok s novým a pre mnohých ľudí je to príležitosť, ako každý rok, dať si novoročné predsavzatie alebo vytýčiť smelé ciele. Žiaľ u 88 % z nás tieto predsavzatia zostanú nesplnené.  Ale prečo je to tak. Začíname s veľkým odhodlaním, ale po čase toto nadšenie opadne a my sa vrátime do starých koľají.

Dôvod je jednoduchý. Väčšinu života fungujeme na autopilota, naše správanie riadia podvedomé zvyky, ktoré sme získali opakovaním. Napríklad sme si zvykli dať ku kávičke zákusok, alebo cigaretku. Akonáhle pijeme kávu, automaticky si naše telo žiada, na čo sme zvyknutí.  Dodržať predsavzatie si vyžaduje vedomé správanie a vypnutie autopilota. A tomu sa telo všemožne bráni, lebo má rado svoju zaužívanú rutinu. Čím väčšia táto zmena je, tým väčší je odpor. Lenže naše predsavzatia sú vo väčšine prípadov radikálne zmeny oproti zabehnutému spôsobu života. Je vedecky dokázané, že naša sebakontrola nie je nekonečná a čím častejšie odolávame pokušeniu, tým skôr mu podľahneme.

Ďalším problémom je, že predsavzatia sú veľmi rozsiahle a nepresné, napr. do leta schudnem, budem cvičiť… Splnenie takéhoto cieľa si vyžaduje veľa čiastkových zmien vo Vašom správaní a nie je jasné, koľko mám schudnúť, alebo ako často budem cvičiť.

Ako sa teda konečne dopracovať k plneniu predsavzatí. S riešením prichádza Caroline Arnold vo svojej knihe Mikropredsavzatia. Jej teória sa opiera o malé a postupné zmeny, ktoré sme schopné realizovať. Pri stanovení mikropredsavzatí treba dodržať 7 pravidiel:

  1. Pravidlo: mikropredsavzatie musí byť ľahké, zamerané na drobnú zmenu v správaní. Nesprávne – už nikdy nebudem jesť sladkosti, všade budem chodiť pešo. Vhodné – raz do týždňa pôjdem do práce pešo, alebo vystúpim o zastávku skôr. Podstatné je, aby to bol pre Vás uskutočniteľný cieľ. Neznamená to, že nemôžete ísť pešo aj častejšie😊.
  2. Pravidlo: mikropredsavzatie musí byť jasný a merateľný čin. Nesprávne – budem viac cvičiť, poriadne sa v noci vyspím. Vhodné – budem cvičiť v utorok a štvrtok  večer o šiestej 20 minút, pôjdem spať každý deň o pol desiatej. Musí byť jasné čo, kedy, koľko, aby neexistovala možnosť výhovorky.
  3. Pravidlo : mikropredsavzatie sa opláca obratom. Napríklad pri predsavzatí schudnúť do leta 10 kíl bude konečný cieľ splnený až v lete, zatiaľ čo nejesť po ôsmej večer prináša výsledok ihneď – nevyjedáme, ideme skôr spať, ráno sme hladné a tešíme sa na raňajky. Ak nám predsavzatie prináša výsledok až o niekoľko mesiacov a my sa ho vzdáme skôr, sme zo seba sklamané na rozdiel od okamžitého výsledku, ktorý nás povzbudzuje.
  4. Pravidlo: mikropredsavzatie musí byť osobné, šité na mieru. Teda založené na vašich osobných zvykoch, životnom štýle. Preskúmajte svoje zvyky a porozmýšľajte, čo by ste boli ochotné zmeniť, akého zlozvyku sa chcete zbaviť. Napríklad máte malé deti, ktoré chodia o ôsmej spať a vy ste sa rozhodli cvičiť jogu 3 krát do týždňa. Tak si môžete cvičenie naplánovať na túto dobu, alebo vstať ráno skôr. Všetko závisí na vašich zvykoch, spôsobe života, momentálnej situácii.
  5. Pravidlo: mikropredsavzatie musí byť zvučné. Musí byť pre vás príťažlivé, pozitívne. Napr. predsavzatie nemaškrtiť vyvoláva v nás negatívne pocity, namiesto toho predsavzatie „Večera bude oveľa chutnejšia, keď budem hladná“ je prísľubom pôžitku, ak odolám pokušeniu. Niektoré predsavzatia možno bude treba stanoviť bez výnimky, ak vieme, že by sme neodolali pokušeniu. Ja si napríklad nemôžem dať večer ani jeden pohár vína, lebo viem, že to skončí nájazdom na chladničku a na druhý deň budem mať otupenú myseľ  s miernou bolesťou hlavy. Ak viete, že keď ochutnáte  len jeden chips a potom to skončí zjedenou miskou, radšej sa tomu vyhnite a dajte si predsavzatie nezjesť ani jeden.
  6. Pravidlo: mikropredsavzatie reaguje na podnet. Silné spojenie medzi podnetom a správaním vytvára zvyk. Je potrebné identifikovať podnet, ktorý vyvolá reakciu v podobe želaného správania. Napr. pri predsavzatí v pondelok ráno pôjdem do práce pešo je podnetom odchod z domu v pondelok ráno. Alebo ak je vašim cieľom nemaškrtiť medzi jedlami, zistite, aké podnety spôsobujú, že maškrtíte. Či je to hlad, alebo únava? Ak je podnetom hlad, môžete si dať predsavzatie, že vymeníte sladkosť za niečo zdravšie, napr. ovocie, horká čokoláda, oriešky.
  7. Pravidlo: len dve mikropredsavzatia naraz. Je potrebné, aby ste boli sústredené na plnenie cieľa, až pokým sa nestane pre vás prirodzeným, ale ak to preženiete, je riziko, že ho nebudete bezpodmienečne dodržiavať a nebudete dostatočne vytrvalé. Mikropredsavzatie začne byť pre nás prirodzeným až po 6 či 8 týždňoch. Keď ho začnete vykonávať automaticky, môžete si pridať ďalšie. Ak sa vám to zdá málo, spočítajte si, koľko tých predsavzatí si môžete dať za rok – 16 až 20, čo nie je zanedbateľné. Ak sú dve pre vás veľa, dajte si iba jedno, aj to je viac ako nič. Nedávajte si nové predsavzatie, ak sa trápite ešte s pôvodným.

Verím, že vám tieto pravidlá napomôžu v tom, aby ste tentoraz začali svoje predsavzatia plniť a mali zo seba dobrý pocit, ktorý vás povzbudí vo vašom sebazdokonaľovaní. Ak cítite, že je to oblasť zdravia, ktorú by ste chceli zlepšiť, stiahnite si eBook 5 krokov k zdravšiemu telu zadarmo, v ktorom nájdete návod, ako upraviť jednotlivé oblasti svojho života, aby ste sa cítili lepšie a mali dostatok energie a entuziazmu na pozitívne zmeny. Do nového roka vám úprimne želám, aby sa vám podarilo úspešne plniť ciele, ktoré si stanovíte a vychutnávať si cestu, ktorá vás k nim povedie!

 

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre