Môže byť črevný mikrobióm najdôležitejším orgánom pre našu hormonálnu rovnováhu?

Každý hormón v našom tele plní špecifickú úlohu, ktorú musí vykonávať v tom správnom čase a v súlade s ostatnými hormónmi, ako hudobné nástroje v orchestri. Spolu naše hormóny vytvárajú krásnu harmóniu.  Akonáhle je nejaký hormón rozladený, pocítime to.

Črevný mikrobióm je ako dirigent v tomto orchestri. Reguluje naše hormóny a keď nie je v dobrej kondícii, rozladí ich a môže to spôsobiť rôzne problémy ako napríklad estrogénová dominancia.  

Čo to je vlastne črevný mikrobióm? Sliznica hrubého čreva je osídlená rôznymi baktériami a táto mikroflóra tvorí zložitý komplex nazývaný mikrobióm.

Jeho funkciou nie je iba tvorba určitých hormónov, ale reguluje aj tvorbu a uvoľňovanie hormónov v iných žľazách.  Významné sú hlavne nasledovné hormóny:

  1. Melatonín,
  2. Norepinefrín a epinefrín (noradrenalín a adrenalín)
  3. Estrogény
  4. Hormóny štítnej žľazy

Melatonín:

Vaša črevná mikroflóra je zodpovedná za tvorbu 90 % sérotonínu, ktorý je prekurzorom hormónu melatonín. Dostatok tohto hormónu nám umožňuje bez problémov zaspať  a užívať si kvalitný spánok. Nedostatok vedie k zvýšenému stresu.

Norepinefrín a epinefrín:

Sú to stresové hormóny zodpovedné za reakciu tela na nebezpečenstvo zvanú „bojuj alebo uteč“. Ich vysoké hladiny dlhodobo spôsobujú úzkosti a depresie. Určité baktérie ako E.coli alebo Salmonella spôsobujú zvýšené hladiny týchto hormónov.

Estrogény :

Estrogény  sú tvorené tiež vašou črevnou mikroflórou. Zdravý mikrobióm produkuje estriol, ktorý má spomedzi všetkých estrogénov najslabší účinok a preto sa považuje za veľmi prospešný pre telo. Telo môže využiť jeho pozitívne účinky bez negatívnych vplyvov silnejších estrogénov (napr. rakovina prsníka). Zdravý mikrobióm zvaný estrobolóm tiež metabolizuje a odvádza nadbytok estrogénov z tela, čím sa podieľa na udržiavaní hormonálnej rovnováhy.  Vaša črevná mikroflóra nielen produkuje estrogény, ale stimuluje ďalšiu tvorbu týchto hormónov v iných žľazách.

Hormóny štítnej žľazy:

Správne fungujúca štítna žľaza je pre zachovanie hormonálnej rovnováhy nevyhnutnosť. Štúdie ukazujú, že zloženie črevných baktérií je spojené s rôznymi poruchami činnosti štítnej žľazy. Preto je dobré v prípade takejto poruchy skontrolovať stav mikroflóry v hrubom čreve, či nevykazuje nerovnováhu.

Pacienti s vysokými hladinami hormónu TSH (tyreotropný hormón) mali v jednej štúdii nízku diverzitu (rozmanitosť) črevnej mikroflóry. Vysoké hladiny TSH môžu viesť k nadprodukcii hormónov štítnej žľazy T3 a T4 a spôsobiť, že sa budete cítiť úzkostne a nervózne. Takisto znížená činnosť štítnej žľazy sa spája so zmenami v črevnej mikroflóre.

Je zrejmé, že zdravá črevná mikroflóra je základ hormonálneho zdravia a v prípade, že trpíte nejakými príznakmi hormonálnej nerovnováhy, je potrebné, aby ste ju mali v dobrom stave.

Črevný mikrobióm plní však ešte omnoho viac úloh v tele. Je zodpovedný za trávenie aj za zdravý imunitný systém. Produkuje vitamín K, ktorý prispieva k zrážanlivosti krvi, K2 regulujúci vstrebávanie vápnika ako aj vitamíny zo skupiny B. Komunikuje s mozgom človeka prostredníctvom osi črevo – mozog a tak ovplyvňuje jeho náladu a psychiku. Dysbióza zodpovedá za celý rad zdravotných ťažkostí človeka od cukrovky, cez obezitu až po úzkosť a depresie.

A aké môžu byť príznaky, že s vašou mikroflórou nie je niečo v poriadku?

1. Nadúvanie

2. Akné

4. Mozgová hmla

5. Bolesti hlavy

6. Časté choroby – od prechladnutia po kvasinkové infekcie

7. Problémy schudnúť

Nevhodné zloženie črevnej mikroflóry ovplyvňuje trávenie, vašu chuť do jedla, aj ako rýchlo sa zasýtite. Môže byť spôsobené zlou stravou (príliš vysoký obsah cukrov a niektorých tukov), vystavením chemickým látkam, užívaním hormonálnej antikoncepcie, chronickým stresom a nedostatkom mikroživín (vitamín B12, horčík, selén, zinok).  „Dobré“ baktérie ubúdajú v prospech tých „zlých“. Škody spôsobuje aj konzumácia potravín, na ktoré máte intoleranciu, alebo alergiu. Devastujúci účinok na črevnú mikroflóru majú antibiotiká.

Ako si teda môžeme zlepšiť stav našej črevnej mikroflóry, aby baktérie pracovali v náš prospech?

Najdôležitejšia je správna výživa a pohyb. Dôležitý je aj spôsob prípravy stravy. Keď potravinu tepelne spracujeme, likvidujeme živú probiotickú zložku. Fermentované potraviny ako jogurty, kefír, kyslú kapustu, ktoré obsahujú prospešné baktérie, treba konzumovať v surovom stave. Ideálne, keď s každým jedlom skonzumujete takúto potravinu. Po užívaní antibiotík je najlepšie riešenie obnoviť rovnováhu mikroflóry užívaním probiotík.

Na druhej strane sú prebiotiká, ktoré podporujú rast prospešných baktérií, ktoré sa už v črevách nachádzajú a potláčajú rast niektorých patogénov. Významné prebiotikum je inulín, ktorý je obsiahnutý v koreni čakanky. Nájsť ho môžete tiež v cibuli, cesnaku a póre. Ďalším zdrojom prebiotík sú ovocie, semená, orechy a strukoviny.

Ak sa neviete zorientovať v tom, aká by mala byť vaša strava, aby ste si zachovali zdravú črevnú mikroflóru a tým aj hormonálne zdravie, informácie a užitočné recepty nájdete v mojej Kuchárskej knihe pre všetky fázy vášho cyklu. Zároveň v nej nájdete postupy, ako zachovať a vyťažiť z potravín čo možno najviac výživných látok.

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre