Cyklická žena

Určite ste už spozorovali, že v priebehu mesiaca pociťujete zmeny vo  svojej nálade, v tom ako sa fyzicky cítite, čo si myslíte. Podľa mužov sme premenlivé ako aprílové počasie :-). Raz máme pocit, že zvládneme všetko, na čo si len pomyslíme, máme veľa energie na náročné cvičenie, nepotrebujeme veľa spať a život je gombička. Potom máme obdobia, keď sa nám nič nechce, okolie nás obťažuje a chceme byť samé a len odpočívať a spať.

Je to úplne prirodzené, spôsobuje to náš menštruačný cyklus. V priebehu mesiaca sa nám mení hladina jednotlivých hormónov v tele a to ovplyvňuje, ako sa cítime a čo zamestnáva našu myseľ. Mnohým z nás to môže pripadať ako krivda oproti mužom, ale je potrebné sa na to pozerať skôr ako na výhodu. Keď poznáme tieto naše fázy a aké máme schopnosti a pocity v  jednotlivých fázach, vieme si naplánovať  celý mesiac tak, aby sme tieto zosilnené schopnosti využívali  a tiež sa o seba lepšie starali a cítili sa spokojnejšie.  Autorka knihy Cyklická žena Miranda Gray nás prirovnáva k štyrom ročným obdobiam.

Obdobie jari začína približne 7. dňom cyklu a končí 13. deň. Na jar máme najviac energie, sme sebavedomé, aktívne, máme chuť skúšať nové veci a máme na to najlepšie predpoklady. Máme dostatok fyzickej sily aj na náročnejšie cvičenie. V tomto období sme vzhľadom na nízku hladinu hormónov najviac podobné mužom.

Leto prichádza asi 14. deň cyklu. A končí 20. deň cyklu. Vyznačuje sa pribúdaním estrogénu, čo spôsobuje, že v tomto období si viac užívame život, sme spoločenské, spokojné, komunikatívne, empatické, ochotné robiť kompromisy, trpezlivejšie, starostlivejšie. Stále máme dostatok energie na fyzicky náročnejšie aktivity.

Obdobie jesene začína približne 21. deň  a trvá až kým nezačne menštruácia. Estrogén, progesterón a testosterón dosiahnu svoj vrchol a potom tesne pre začiatkom krvácania klesnú na minimum. Táto zmena spôsobuje výkyvy nálad aj energie. Spočiatku máme ešte dostatok energie, ale v druhej polovici týždňa energia klesá, sme viac unavené, netrpezlivé,  chceme byť samé, mať od každého pokoj.  Zle prijímame kritiku, ale sme kritické aj samé k sebe, chceme mať pravdu za každú cenu, nevieme sa dobre sústrediť, učiť sa nové veci. Zároveň však k nám prichádza inšpirácia a tvorivé nápady, máme schopnosť rýchlo identifikovať problémy, či už v práci alebo súkromnom živote.

Zima prichádza so začiatkom menštruácie. Naša energia je na minime, je nám zima, nič sa nám nechce iba len tak ležať alebo spať. Telo si vyžaduje oddych a keď mu ho nedoprajeme, tak nám chýba energia aj po zvyšok mesiaca. Hladina hormónov je na minime, vďaka čomu prebieha ideálna komunikácia medzi obomi hemisférami – ľavou analytickou a pravou pocitovou. Vidíme súvislosti a  vieme veľmi dobre identifikovať a zhodnotiť, čo skutočne v živote chceme. Sme stále akoby v stave meditácie. Vieme ľahko odpúšťať a zanechať minulosť. Prijímame veci tak, ako sú.

Počas mesiaca sa nám teda striedajú aktívne a pasívne obdobia. Keď sa zladíme so striedaním aktívnych a pasívnych fáz nášho cyklu, zbavíme sa tak napätia spôsobeného bojom so sebou samými  a zažijeme pocity prijatia a sebaúcty. Tiež sa mení naše zameranie, v období jari a leta sme zamerané viac na naše okolie (extrovertné), na jeseň a v zime sa uzatvárame do seba (introvertné).

10 tipov a rád, ako byť v pohode podľa Mirandy Gray ( zdroj Žite s cyklom):

Tip 1: Žite v súlade so svojim cyklom. V jesennej a zimnej fáze pracujte menej  a v jarnej a letnej fáze zase viac.

Tip 2: Snažte sa v každej fáze robiť veci, ktoré napĺňajú vaše potreby a využívajú vaše aktuálne schopnosti.

Tip 3: Projekty a nové aktivity rozbiehajte v jarnej fáze, kedy je vaša energia, nadšenie a sebaistota na maxime.

Tip 4: Letná fáza je dobrý čas na podporu a pomoc svojim priateľom a na kontakt s ľuďmi, pretože na to máte dostatočnú emocionálnu stabilitu.

Tip 5: Zimnú fázu využívajte na odhalenie svojich skutočných myšlienok a pocitov týkajúcich sa vás samých a vašich problémov.

Tip 6: V zimnej fáze si tiež viete uvedomiť, po čom skutočne túži vaše srdce  a predstaviť si scenár možného výsledku, čo vám pomôže rozhodnúť sa pre zmenu.

Tip 7: Neverte príbehom svojej jesennej fázy. Prijmite ich ako užitočné správy a starajte sa o seba, aby ste cítili, že sa máte rady, prijímajte samú seba.

Tip 8: Dávajte ľuďom najavo, ako sa cítite. Dajte im vedieť, keď sa potrebujete vo svojej zimnej fáze stiahnuť alebo v jarnej fáze robiť veci na vlastnú päsť.

Tip 9: V jesennej fáze zamerajte svoju energiu na to, čo je dôležité, a ostatné úlohy nechajte na jarnú fázu, keď budete mať viac energie.

Tip 10: Robte veci, ktoré vám idú ľahko – vo chvíli, keď vám idú ľahko.

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre