„Jeden pohárik denne mi neublíži.“ Ako často ste túto vetu počuli z cudzích, alebo vlastných úst? Alkohol je v našej spoločnosti najviac spoločensky tolerovanou drogou. Keď odmietnete pohárik, zvyšok spoločnosti sa na vás pozerá ako na čudáka. Pochopenie nájdete snáď iba v prípade, že sa označíte za abstinujúceho alkoholika. O negatívnom vplyve alkoholu na naše zdravie netreba snáď polemizovať. Ale je tu ešte jeden dôležitý fakt.
Ženy spracovávajú alkohol oveľa pomalšie ako muži. Je to preto, že ženy majú výrazne menšie množstvo enzýmu, ktorý rozkladá alkohol v žalúdku, čo vedie k tomu, že ženy pri pití rovnakého nápoja absorbujú o 30 % viac alkoholu ako muži! To znamená, že fyzický dopad alkoholu je na ženy oveľa silnejší a rýchlejší ako na mužov.
Viac ako 2 alkoholické nápoje za týždeň sa spájajú so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka u žien.
Možno si myslíte, že alkohol je len tekutina, ktorá obsahuje minimum kalórií, no nie je tomu tak. Navyše tieto kalórie označujeme ako prázdne kalórie, lebo obsahujú veľmi málo výživných látok prospešných pre váš organizmus. V nápoji sa navyše nenachádza len etanol, ale aj iné prídavné látky zlepšujúce jeho chuť a farbu. Čím viac percent obsahuje čistý alkohol, tým viac kalórií sa v ňom nachádza.
1 gram alkoholu obsahuje 7 kcal, čo je takmer ako tuk. Obľúbené víno alebo pivo má aj pomerne vysoký obsah sacharidov. 2 dl vína alebo 500 ml piva obsahuje cca 170-180 kcal. To je ako keby ste zjedli 1/3 tabličky čokolády. A málokto zostane pri jednom poháriku. 😉
Alkoholické nápoje blokujú metabolizmus, lebo telo alkohol nemôže skladovať a musí ho okamžite spracovať. Všetko ostatné v tom momente uloží do zásob, časť ako glykogén a časť ako tuk.
Okrem toho, že alkohol je veľmi chudobný na výživné látky, môže tiež zhoršiť trávenie. Spôsobuje stres vašej tráviacej sústave, čo vedie k zníženiu vylučovania tráviacich štiav a spomalenému pohybu potravy. Dostatočné vylučovanie tráviacich štiav je predpokladom zdravého trávenia. Rozkladajú potravu na základné makro- a mikroživiny, ktoré telo absorbuje a využije.
Príjem alkoholu tak môže viesť k zhoršeniu trávenia a absorpcie týchto živín. To môže výrazne ovplyvniť aj metabolizmus orgánov, ktoré hrajú úlohu pri regulácii hmotnosti. Okrem zhoršenej absorpcie alkohol vitamíny a minerály z tela aj odčerpáva, lebo pečeň ich využíva na odbúravanie alkoholu z organizmu. Znižuje hladinu vitamínu C, vitamínov skupiny B, zinku a horčíka.
Vaša pečeň filtruje všetky cudzorodé látky, ktoré sa dostanú do tela. Hrá tiež významnú rolu v metabolizme živín. Po konzumácii alkoholu pečeň pracuje na jeho odbúraní z tela s pomocou enzýmov, ktoré sa normálne používajú na štiepenie mastných kyselín. Keďže sú tieto enzýmy zamestnané alkoholom, mastné kyseliny a tuky sa hromadia a vzniká steatóza (stukovatenie pečene). Tým sa narúša metabolizmus tukov a sacharidov, čo môže chudnutie veľmi sťažiť.
Keď je váš metabolizmus v dobrej kondícii, udržiavanie primeranej hladiny cukru v krvi nie je problém. Pitie alkoholu však túto funkciu narúša. Alkohol brzdí schopnosť vášho tela udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Aj občasná konzumácia alkoholu môže spôsobiť nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi, najmä ak sa konzumuje nalačno. Určite poznáte tie pocity vlčieho hladu po pohári vína. Vyrovnaná hladina cukru v krvi je veľmi dôležitá nielen v procese chudnutia, ale aj pre vaše celkové zdravie.
Po konzumácii alkoholu máme tendenciu prejedať sa a siahať po vysoko-kalorickom jedle. Alkohol totiž znižuje zábrany a spúšťa v mozgu signály hladu, čo vedie k zvýšenej potrebe jesť viac jedla. A zvýšená chuť po vysoko-kalorickom jedle pretrváva aj nasledujúci deň, ak ste to samozrejme s konzumáciou alkoholu neprehnali.
Ako už viete, pre správne fungujúci metabolizmus je nevyhnutná dokonalá hormonálna rovnováha. Pitie alkoholu môže znížiť, alebo naopak zvýšiť hladinu niektorých hormónov v tele.
Alkohol tým, že vás oberá o hlboký spánok v delta hladine, môže znížiť produkciu rastového hormónu až o 70 %. Rastový hormón je dôležitý pre obnovu tela a tiež reguluje metabolizmus. Jeho nedostatok vedie k úbytku svalovej hmoty, k rednutiu kostí, k nadmernému priberaniu podkožného tuku a rýchlejšiemu starnutiu.
Na pokles produkcie rastového hormónu má vplyv aj vysoká hladina kortizolu, ktorá je zvýšená aj 4 hodiny po konzumácii alkoholického nápoja. Veľakrát siahneme po pohári vína, lebo sa chceme uvoľniť a zrelaxovať. Ale tento efekt je iba veľmi krátkodobý. Vďaka zvýšenej produkcii stresového hormónu kortizolu v skutočnosti vyčerpáva nadobličky a po opadnutí pocitu omámenia prichádza nervozita a zvýšený krvný tlak. Zvýšená hladina kortizolu spôsobuje, že tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti brucha, čo je nebezpečnejšia forma obezity. Určite poznáte výraz „pivné brucho“.
Ďalší hormón, ktorý má vplyv na rast svalovej hmoty a spaľovanie tuku, je testosterón. Ten sa v menších množstvách tvorí aj v ženskom tele. Alkohol však jeho produkciu znižuje. Jeho nedostatok spôsobuje priberanie a stratu vitality.
A nakoniec má popíjanie na svedomí aj zvýšené hladiny estrogénu v tele a vedie k estrogénovej dominancii. Vysoká hladina estrogénu spôsobuje PMS, silnú a bolestivú menštruáciu, PCOS, myómy, endometriózu, ale aj rakovinu prsníka a maternice. U mužov sa prejavuje väčšími prsiami.
Náš spánok je tvorený z cyklov fáz s rôznou hĺbkou a najlepšie regeneruje, keď pozostáva zo všetkých fáz. Vtedy rastie hladina rastového hormónu a melatonínu a hladina kortizolu klesá Alkohol vám síce môže pomôcť zaspať, ale narušuje spánok neskôr v noci, zabraňuje typu spánku, ktorý je dôležitý pre regeneráciu. Môže tiež spôsobovať, že máte potrebu ísť v noci na toaletu. Nedostatočný spánok, teda ak preskočíme jednu alebo viac fáz, zvyšuje chuť do jedla a to prevažne na sladké a sacharidové jedlá, spôsobuje rýchlejšie starnutie.
Tento jav je všeobecne známy a mnohí pripisujú vinu za to, ako sa cítia po konzumácii alkoholu na druhý deň, práve dehydratácii. Čiastočne je to pravda. Dehydratácia spôsobuje únavu, malátnosť, nízky krvný tlak a nárast hladu. Alkohol zvyšuje močenie, vďaka ktorému môže telo stratiť viac vody, elektrolytov a minerálov, ako zvyčajne. Znižuje produkciu antidiuretického hormónu, ktorý zabezpečuje opätovné vstrebanie vody v tele.
Pred tým, než si doprajete nejaký alkohol, dajte si B-komplex, vitamín C a horčík. Ak máte, môžete si dať aj doplnok na ľahšiu detoxikáciu pečene, ako pestrec mariánsky, inositol, alebo berberin. Ideálne je, ak si dáte iba dva poháre vína. Dobre sa predtým najedzte, nepite na lačný žalúdok. Počas popíjania nezabúdajte dopĺňať tekutiny, ideálne iba vodu, alebo minerálku. Ak dostanete chuť na snack, dajte si oriešky, ktoré obsahujú zdravý tuk. Vyhnite sa koncentrovaným sacharidom, ako sú chipsy, popcorn a pod..
Pred spaním si opäť vezmite B-komplex a vitamín C. Dajte si veľký pohár kokosovej vody na doplnenie elektrolytov, alebo inú práškovú zmes s obsahom elektrolytov. Nasledujúce ráno si doprajte ďalší B-komplex a zapite ho teplou vodou s citrónom.
Na doplnenie elektrolytov pite kokosovú vodu. Alebo si urobte mrkvovo-pomarančovú šťavu, prípadne šťavu z cvikly, zeleru a jabĺk. Zacvičte si jogu, aby ste upokojili svoje nadobličky. Všetky tieto kroky pomôžu detoxikovať vaše vnútorné orgány a minimalizujú negatívne účinky na vaše hormonálne zdravie .