Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením žien a na Slovensku sa objaví ročne cca 2500 nových prípadov. Stretávame sa s ňou v našom okolí stále častejšie a ani jedna z nás si nemôže povedať, že sa jej to netýka! Jednoducho už len to, že sme ženy, je rizikový faktor. Keď sa o niekom dozvieme, že trpí touto chorobou, pomyslíme si, aké máme šťastie, že sme zdravé a snažíme sa viac nemyslieť na túto, pre nás ženy strašnú chorobu. Ďalšou pripomienkou býva pravidelne deň narcisov, kedy zaplavia mestá žlté narcisy ako symbol spolupatričnosti s tými, ktorí trpia rakovinou a zároveň môžeme finančne prispieť dobrovoľníkom do pokladničky.
Na preventívnu prehliadku ideme s malou dušičkou, lebo vtedy si najviac uvedomujeme riziko. Čo keď náhodou niečo nájdu? Čo budem robiť? Berieme to ako lotériu, niečo náhodné a neovplyvniteľné. Ale je to naozaj tak? Je to iba náhoda a nedá sa proti tejto chorobe bojovať inak ako absolvovaním pravidelných preventívnych prehliadok a samovyšetrovaním?
Samozrejme dá! 100%-ná záruka neexistuje, ale zmenou životného štýlu sa dá riziko výrazne znížiť. Americký inštitút pre výskum rakoviny potvrdil, že 40 %-ám prípadov rakoviny prsníka by sa dalo vyhnúť vedením zdravšieho životného štýlu. „ Je rozhodujúce, aby ženy a dievčatá boli informované o možnostiach, ako znížiť riziko ochorenia na rakovinu prsníka a robili tak správne rozhodnutia v ich každodennom živote.“: hovorí Marisa C. Weiss, onkologička a odborníčka na rakovinu prsníka s viac ako 20 rokmi aktívnej praxe v Lankenau Medical Center, Philadelphia.
Absolútne s ňou v tomto súhlasím a preto som sa rozhodla zdieľať najnovšie odborné poznatky, ako možno redukovať riziko ochorenia na tento najrozšírenejší druh rakoviny medzi ženami.
Výskyt rakoviny prsníka sa v posledných 50 rokoch, odkedy sa začal pozorne sledovať, podstatne zvýšil. Tento nárast je len čiastočne spôsobený tým, že ženy žijú dlhšie, čo umožňuje viac času na rozvoj rakoviny, alebo preto, že viac žien absolvuje mamografické vyšetrenie, čo vedie k zisteniu väčšieho počtu prípadov rakoviny. V skutočnosti pribúdajú dôkazy o tom, že mnohé ďalšie faktory významne prispievajú k rastu prípadov rakoviny prsníka.
Výskyt rakoviny prsníka narástol vďaka tomu, že moderný spôsob života zmenil prostredie vo vnútri nášho tela i mimo neho.
Na úvod trochu z biológie:
Ak vieme, ako sa vyvíjajú a fungujú prsia, môžeme lepšie pochopiť, ako sú ovplyvnené rizikovými faktormi rakoviny. Proces vývoja prsníka stanovuje základ pre budúce zdravie prsníka. Veľa z toho, čo jeme, pijeme, dýchame, používame a dávame do tela, sa môže stať stavebným blokom nášho prsného tkaniva.
Vývoj prsníka má dve hlavné fázy. Obe sú mimoriadne citlivé na životný štýl a environmentálne faktory.
Tkanivo prsníka je tiež citlivé v období medzi dokončením vývoja prsníka a prvým tehotenstvom. Dokonca aj keď zvonku prsia vyzerajú úplne vyformované, vnútorné bunky nedozrejú úplne, kým ženy neabsolvujú tehotenstvo v plnej dĺžke. Nezrelé bunky prsníka sú aktívnejšie a reagujú viac na hormóny, než zrelé bunky. Estrogén je hormón, ktorý môže „zapnúť“ rast buniek prsníkov. Dlhodobé vystavenie extra estrogénu alebo chemikáliám, ktoré pôsobia ako estrogén, môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Tehotenstvo ( v plnej dĺžke) umožňuje bunkám prsníka dozrievať, konečné dozrievanie prebieha počas dojčenia. Čokoľvek, čo predlžuje čas do prvého tehotenstva, môže v neskoršom veku zvýšiť riziko rakoviny prsníka.
Americký inštitút pre výskum rakoviny stanovil základné rizikové faktory a rozlišuje ich podľa toho či sú dané, alebo sú spôsobené našim spôsobom života.
Rizikové faktory, ktoré sú dané:
Rizikové faktory, ktoré vieme ovplyvniť:
Spomenula by som ešte rizikové faktory, u ktorých nebola priamo dokázaná súvislosť s rakovinou prsníka, ale predpokladá sa, že majú vplyv na zvýšené riziko.
Z vyššie uvedených rizikových faktorov je zrejmé, že väčšina závisí od nášho spôsobu života a vieme ich ovplyvniť našimi každodennými rozhodnutiami. Ale ani skutočnosť, že máte mutácie génov alebo rodinnú anamnézu, neznamená, že sa u Vás táto choroba rozvinie. Mutácie majú na svedomí iba 5-10 % prípadov. Všetko závisí od toho, ako sa gény prejavia (génová expresia). Máte možnosť zapínať a vypínať gény svojim životným štýlom a emočným stavom. Vaša génová expresia bude iná, keď budete v strese, jesť fast food a veľa cukru a iná, keď budete jesť výživné a čerstvé jedlo a myslieť pozitívne.
Riziko rakoviny prsníka úzko súvisí s hladinou estrogénu v tele, preto je pre nás dôležitá hormonálna rovnováha. Viac si na túto tému môžete prečítať v článku o estrogénovej dominancii.
V druhej časti si rozoberieme konkrétne kroky, vďaka ktorým môžeme udržať riziko ochorenia na rakovinu prsníka na minime. Ak ste sa rozhodli, že chcete urobiť niečo pre svoje zdravie hneď teraz, môžete si stiahnuť zadarmo e-Book 5 krokov k zdravšiemu telu a urobiť tak prvý krok. Ak sa chcete ihneď pustiť do prípravy zdravých jedál, pomôže Vám s tým výnimočný detailný stravovací plán, ktorý vyživuje vaječníky a optimalizuje hladiny hormónov : Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho tela