Estrogénová dominancia – týka sa aj Vás?

A je to tu zase. Moje dni sa blížia. Uvedomíme si to akonáhle pocítime zmeny nálady, nervozitu, sme nafúknuté ako balón, tvár obsypaná  vyrážkami  a zjedli by sme celú vitrínu v cukrárni. Muži a deti chodia okolo nás po špičkách, aby neprebudili v nás vrieskajúcu príšeru :-). To je len niekoľko príznakov označovaných ako PMS. Všetci to berieme ako niečo normálne, pravidelne sa opakujúce a nevyhnutné.  No nie je to NEVYHNUTNÉ.

Tieto príznaky sú len jedným z dôsledkov hormonálnej nerovnováhy v našom tele nazývanej estrogénová dominancia.  Je to stav, keď je v našom tele príliš veľa estrogénu v porovnaní s progesterónom.  Takýto prebytok estrogénu je dôsledok nesprávnej stravy, stresu, nedostatku spánku, dlhodobého užívania hormonálnej antikoncepcie, požívania nevhodnej kozmetiky a celkového stavu nášho životného prostredia. V prípade, že náš vylučovací systém nepracuje efektívne, telo sa nedokáže zbaviť nadbytočného estrogénu a ten sa ďalej hromadí a spôsobuje komplikácie. Prebytok estrogénu spôsobuje aj nadváha, lebo telesný tuk  sa správa ako endokrinný orgán, ktorý taktiež produkuje estrogén. Tukové bunky obsahujú enzým, ktorý premieňa adrenálne steroidné hormóny na estrogén.

Nerovnováha môže byť spôsobená aj nedostatočnou tvorbou progesterónu, napr. v dôsledku dlhodobého stresu, pitím kofeínových nápojov, kedy telo produkuje kortizol na úkor progesterónu. V tom prípade nemusí prísť ani k ovulácii, čiže sa nevytvorí ani žlté teliesko (ktoré produkuje progesterón) a teda sa nevytvára ani progesterón. Deficit progesterónu sa dá zistiť pomocou merania rannej bazálnej teploty hneď po prebudení (predtým, než vstaneme z postele), keďže progesterón mierne zvyšuje telesnú teplotu. Po ovulácii  bazálna teplota rastie asi o 0,4 až 0,6 stupňa. Ak sa vaša teplota nezvyšuje, prípadne sa zvýši, ale klesne niekoľko dní pred menštruáciou, pravdepodobne máte nedostatok progesterónu.

 A ako zistíme, či máme prebytok estrogénu?

Toto sú jeho  prejavy:

  • Premenštruačné symptómy- náladovosť, bolesti hlavy, únava, chuť na sladké, nafukovanie, zadržiavanie vody, akné….
  • Cysty na vaječníkoch a prsiach
  • Myóm na maternici
  • Endometrióza
  • Syndróm polycystických vaječníkov
  • Priberanie
  • Neplodnosť
  • Silná a bolestivá menštruácia
  • Nepravidelná menštruácia
  • Skorý nástup puberty u dievčat (pred 12 rokom života)

Dlhodobá estrogénová  dominancia môže mať oveľa horšie zdravotné následky:

Spôsob, ako sa prejaví u nás dlhodobá hormonálna nerovnováha, určuje naša genetika a životný štýl. V prípade, že sa u nás prejavia nejaké komplikácie a navštívime gynekológa, maximálne nám predpíše hormonálnu liečbu. Čo je však len potlačovanie  symptómov, nevyrieši to ale príčinu.  Po určitom čase sa veľa prípadov nakoniec  skončí chirurgickým zákrokom, ktorý sa dnes už považuje za bežný, ale vo väčšine prípadov zbytočný.  Dlhodobo sa hormonálne problémy dajú riešiť iba úpravou životného štýlu. Výborným prostriedkom je metóda cyklického stravovania, pri ktorej sa stravujete podľa potrieb vášho tela v rôznych fázach cyklu. V mojej Kuchárskej knihe pre všetky fázy vášho cyklu nájdete presný návod a recepty, ako sa stravovať, aby ste dosiahli hormonálnu rovnováhu.

Pri estrogénovej dominancii je v prvom rade potrebné znížiť množstvo estrogénu v tele a podporiť produkciu progesterónu.

Ako znížime množstvo estrogénu?

  1. Podporíme telo v jeho  vylučovaní. To dosiahneme konzumáciou dostatočného množstva vlákniny (35–40g denne). Treba ju pridávať postupne asi 5 g denne, aby sme predišli nafukovaniu.  Zlepšíme si svoju bakteriálnu mikroflóru konzumáciou fermentovaných potravín (kyslá kapusta, kimchi, bryndza, kefír) alebo užívaním  probiotík. Podporíme svoju pečeň – konzumáciou potravín obsahujúcich prekurzory pre tvorbu glutatiónuaminokyseliny, selén, vitamíny skupiny B a vitamín C . Pomáhajú našej pečeni spracovať nadbytok estrogénu a ten je potom prostredníctvom hrubého čreva vylúčený z tela  – zaradíme do jedálneho lístka hlúbovú zeleninu ako brokolica, karfiol, ružičkový kel, kapusta, ľanové semená (dve polievkové lyžice denne), vajíčka, mrkvu, špenát, špargľu, avokádo, tekvicové a slnečnicové semienka, brazílske orechy (5-6 denne stačí), cesnak. V hlúbovej zelenine sa nachádza jeden z najúčinnejších aktivátorov tvorby glutatiónu sulforafan, ktorý sa však nedá získať zo zeleniny upravovanej pri teplote vyššej ako 45 °C. Ideálne je konzumovať zeleninu buď surovú, alebo krátko tepelne upravenú na pare. Surové klíčky brokolice sú oveľa bohatšie na sulforafan ako samotná brokolica a nemusíme ich tepelne upravovať.
  2. Dostatočný pohyb potením sa vyplavujú estrogénové metabolity a cvičenie tiež podporuje tvorbu glutatiónu. Vhodná je kombinácia kardia (napr. rýchla chôdza, tanec) a silového cvičenia aspoň 40 minút 3 x týždenne. Pozor na pretrénovanie, to naopak spôsobuje pokles tvorby.
  3. Obmedzíme príjem xenoestrogénov z prostredia. Rozsiahle používanie pesticídov a produktov petrochemického priemyslu spôsobuje znečistenie životného prostredia ale aj nášho tela xenoestrogénmi – látkami, ktoré napodobňujú naše skutočné hormóny a spôsobujú hormonálnu nerovnováhu.  Je potrebné nepoužívať toxické produkty osobnej hygieny (s obsahom parabénov, konzervantov, ftalátov)  a čistiace syntetické prostriedky, obmedziť konzumáciu sóje, nadmerného množstva ľanových a sézamových semien, klíčkov, potravín obsahujúcich pesticídy, chemicky spracovaného mäsa, ktoré obsahuje hormóny, minimalizovať používanie plastov v domácnosti.

Tvorbu progesterónu podporíme obmedzením stresu – pitie kofeínu, alkoholu, nevyrovnaná hladina cukru v krvi, nedostatok spánku  a stres spôsobujú zvýšenú hladinu kortizolu v tele, ktorý spotrebúva pregnenolón – hormón, z ktorého sa tvorí kortizol ale aj pohlavné hormóny a tým klesá tvorba ostatných hormónov vrátane progesterónu.  Hovorí sa tomu syndróm kradnutia pregnenolónu.

Dostatočným príjmom horčíka, vitamínov skupiny B (obzvlášť B6), vitamínu D3, vitamínu C, vitamínu E a vápnika, obmedzením pitia kofeínových nápojov a alkoholu podporíme tvorbu progesterónu. Horčík nájdete napríklad aj  v čokoláde, preto mávame mnohé chuť na čokoládu pred menštruáciou. Vhodná je samozrejme horká čokoláda (min. 70 % kakaa). Veľké množstvo horčíka je zastúpené v zelenej listovej zelenine ako je špenát a kel, nájdete ho v z rôznych druhoch orechov a semienok ako sú mandle, vlašské orechy, kešu, tekvicové semienka a slnečnicové semienka. Zvonku môžeme prijať horčík formou kúpeľa v epsomskej soli alebo formou spreja na pokožku.

Prírodným prostriedkom na zvýšenie tvorby progesterónu je Vitex jahňací, ktorý je potrebné užívať v druhej polovici cyklu, teda od ovulácie do menštruácie. Jeho užívanie konzultujte so svojim lekárom! Nesmie sa užívať v tehotenstve!

Silvia Sklabinska
Som nadšeným stúpencom zdravého životného štýlu a mojim poslaním je inšpirovať ženy a pomáhať im, aby aj ony viedli zdravší a plnohodnotný život v súlade so svojim cyklom. Som autorkou knihy Kuchárska kniha pre všetky fázy vášho cyklu>> Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre